Учените твърдят, че кожата е огледало, в което се отразява състоянието на организма с цялата му сложност. И това е така, защото кожата е неразделна част от целия организъм,а видът й зависи от неговото състояние. Ето защо грижата за организма се явява грижа и за кожата.
Кожата на човека е сложно устроена. На различни места по тялото, дебелината на кожата е различна и варира от 0,1 до 4 мм. Най-дебелата кожа е тази на шията, гърба, черепа, бедрата, ръцете и краката. Външният вид на кожата и нейното състояние търпят изменения, в зависимост от възрастта, общото състояние на организма, хранене, външно въздействие и т.н.
Кожата на новороденото е мека, гладка, сочна, розова. Не случайно с нея се сравняват най-деликатните материи, най-тънките тъкани, като се използва израза “нежно, като бебешка кожа”. Но не трябва да забравяме, че кожата на децата е по-слабо защитена от инфекции. За съжаление, много са малко медицинските статии и книги, посветени на тема профилактика и предотвратяване на детските кожни заболявания.
Кожата на бебето има специална структура. Тя е изключително податлива на влиянието на околната среда и се нуждае от ежедневна и адекватна грижа.
Всяко бебе има индивидуална чувствителност към различни кожни заболявания. Но най-уязвимите места си остават гънките по кожата (напр. около врата) и местата, които са в контакт с еднократните бебешки пелени.
В периоди на висока влажност и повишена температура на въздуха, е възможно силно потоотделяне в областта на гънките. Зимата, при ниска влажност, има прекомерно изсушаване на кожата. Немаловажно е влиянието на слънчевите лъчи върху кожата на бебето. За да разберем, как функционира кожата, трябва да се запознаем с нейната биологична структура и функции.
Биологична структура и функции на кожата
Кожата се състои от три основни слоя: епидермис, дерма и хиподерма (подкожие).
Най-дълбокият слой, хиподермата, прикрепя кожата към подкожните органи и тъкани.
Голяма част от процесите, свързани с развитието на кожата на бебето, протичат по време на бременността.
Грижи за кожата на новороденото
Кожата на новороденото съдържа 80-90% вода (при възрастните-65-67%). Такова съдържание на влага в кожата трябва да се поддържа постоянно, но тъй като тя е много тънка, влагата лесно се губи. Малкото съдържание на меланин в кожата на новороденото, на практика я прави беззащитна срещу въздействието на ултравиолетовите лъчи.
Основни правила за защита и грижа на бебешката кожа:
- Осигуряване на оптимална температура в помещението.
- Детската кожа все още не е в състояние да се справя с терморегулацията. Преохлаждане и прегряване са еднакво нежелани за бебето.
- Поддържане на ежедневна хигиена на тялото;
- Всекидневно хидратиране на бебешката кожа;
- Обработване на естествените кожни гънки с ДжинДжира Алба Бебе Спрей;
- Закаляващи процедури (въздушни и слънчеви бани). Родителите често ги възприемат преди всичко като закаляваща процедура, но те са неразделна част от правилната грижа за кожата на бебето. Така бебето ще получи своята доза UV, която е необходима за производство на витамин D.
Кожата на новороденото е изключително нежна и уязвима. Слънчевите изгаряния са изключително сериозен проблем. Но слънчевата светлина е необходима, защото под нейно въздействие се произвежда витамин D, който играе важна роля за нормалния растеж и развитие на детския организъм. Ето защо е важно детето да бъде защитено от слънчевите лъчи с този продукт, който ще го предпази, без да се налага да го изолирате напълно от слънчевата светлина. Преди всяко излизане навън прилагайте върху откритите части на детето. Избягвайте престой навън от 10 до 16ч.