Целулит е едно от най-често срещаните кожни несъвършенства, които създават естетически неудобства на около 90% от жените и 10% от мъжете. Въпреки че е упорит и за този проблем има решение! Научете всичко, което е необходимо за естеството, появата му и начините за справяне с него.
Какво представлява кожното несъвършенство „целулит”?
Целулитът е състояние, което повлиява външния вид на кожата в частите от нея с повече подкожни мастни натрупвания. Целулитът придава на дермата набръчкан, грапав и набразден вид. От там идва и често използваното наименование, описващо кожата с целулит – „портокалова кожа”. Образува се най-често в зоните от тялото с най-висок процент подкожни мазнини – седалището, бедрата, корема и гърдите.
Целулитът не е заболяване, а често срещано естетическо несъвършенство, което засяга най-често жените, от всяка възраст. Въпреки че е нормално състояние и почти всяка дама го има, множество жени се чувстват засрамени от вида на кожата с целулит. Ние съветваме дамите да не се срамуват от целулита, но да полагат грижи за кожата и общото си здравословно състояние, за да го избегнат или преодолеят, когато е на лице.
Как се проявява целулитът?
Кожата с целулит има характерен външен вид, с който всички сме запознати. Както споменахме, повърхността на дермата става неравна и по нея се появяват издутини и вдлъбнатини. Специфичните вдлъбнатини могат да бъдат малки и разпръснати по повърхността на дермата, но могат да се забележат и по-големи такива, разположени близо една до друга. По важното обаче, е да разберем как изглежда целулитът под повърхността на кожата.
Под горните слоеве на кожата мастните клетки съхраняват излишната енергия. Малки влакнести ленти от съединителна тъкан (септи) протичат вертикално между тези мастни клетки и свързват горните слоеве на кожата с по-дълбоките тъкани. Лентите създават малки джобове, където се натрупват мастните клетки с нормални размери. Но при разрастване на мастните клетки, тези джобове се разширяват и издуват, създавайки специфичните издутини по кожата. Лентите съединителна тъкан остават свързани с дълбоките тъкани от тялото. Те, от своя страна, създават вдлъбнатини по кожата. Комбинацията от кожни неравности, която се появява по дермата ни, наричаме целулит.
- В клинични условия, степента на целулита може да бъде определена чрез три основни скали
- 1-ва степен – гладка кожа в легнало и изправено положение на тялото
- 2-ра степен – гладка кожа в легнало положение и поява на неравности по кожата в изправено положение
- 3-та степен – видими неравности по кожата и в легнало, и в изправено положение
Причини за поява на целулит
Рядко за появата на целулит е виновен единичен фактор. Много често несъвършенството е резултат от комбинация от фактори.
- Основни причини за появаята на целулит
- хормони
- възраст
- гени
- начин на хранене
- тютюнопушене
- заседнал начин на живот
Хормоните играят важна роля при появата на целулит. Естрогените, щитовидните хормони, инсулинът, норадреналинът и пролактинът всъщност са част от процеса, чрез който се образува целулитът. Когато момичетата навлязат в пубертета, целулит се появява, тъй като нарастват нивата на хормоните естрогени. Хормоналните промени в организма на бременните жени също стават причина за поява на кожното несъвършенство. Когато жените навлязат в периода на менопауза, нивата на естрогени намаляват. Това води до спад в притока на кръв към съединителните тъкани в кожата. Нарушеното кръвообращение означава и по-малък приток на кислород към определените зони, следователно и по-ниско производство на колаген. Мастните клетки също увеличават размера си с намаляване нивата на естрогени.
С напредване на възрастта кожата става по-тънка, по-малко еластична и по-податлива към увисване. Мускулната маса също намалява с нарастване на възрастта. Физически неактивните жени губят от 3 до 5% мускулна маса и мускулна функция на всеки 10 години след навършване на 30-годишна възраст. Това означава и по-лесно натрупване на килограми и по-трудно сваляне на излишното тегло. Честотата на целулита не се увеличава непременно с напредване на възрастта, но често именно тогава кожното несъвършенство може да се влоши.
Някои наши гени определят колкото бързо работи метаболизмът ни, как се разпределят мазнините в тялото и ефективността на кръвообращението и лимфната система. Целулитът също така се счита за по-изразено несъвършенство при определени етнически групи. Докато може да засегне жени от всички етноси, по-често се среща при жените от бялата, европеидна раса.
Един от най-добрите показатели остава фамилната предразположеност. Ако жените в предходните две поколения са имали целулит, възможността и вие да имате се повишава.
Целулитът не се причинява единствено от натрупани токсини в тялото. Но нездравословният начин на хранене допринася за влошаване на състоянието. Прекомерният прием на преработени храни, вредни мазнини, сол, рафинирана захар и малко количество фибри стимулират появата на целулит. В тази връзка е добре да се избягват храните, които причиняват хронично възпаление в организма и спомагат за нарастване на мастните клетки и задържане в тях на течности и токсини. Тези токсини затрудняват лимфния дренаж и допринасят за увреждане на колагена и еластина в кожата.
Също като непълноценната диета, тютюнопушенето няма да причини целулит, но ще задълбочи проблема. Това е така, защото никотинът в тютюневите изделия действа вазоконстриктивно – свива кръвоносните съдове и намалява притока на кислород към кожата. Това възпрепятства образуването на колаген. Липсата на кислород влошава кръвообращението, дренажа на лимфата и ускорява процеса на стареене. Тютюневите изделия съдържат още множество химикали, които стимулират производството на свободни радикали и несъмнено влошават външния вид и състоянието на кожата.
Воденето на заседнал начин на живот допринася за развитието на целулит. Но и хората, които изпълняват редовна физическа активност, също не са „имунизирани” срещу появата му. Ниската активност в ежедневието води до натрупване на повече мастни клетки, забавяне на производството на колаген и еластин, и влошаване на вида на дермата.
Рискови фактори за поява на целулит
- Основни фактори за поява на целулит
- структура на кожата
- разпределение на мазнините
- хормонални промени
Счита се, че жените притежават специфична структура на кожата, която ги прави по-предразположени към развитие на целулит. При дамите, съединителната тъкан протича вертикално (перпендикулярно на кожата). Поради тази причина е по-лесно при нарастване на мастните клетки да се образува целулит. Мъжете имат и по-дебел слой на кожата от жените. Това е една от причините представителите на силния пол рядко да страдат от целулит.
В процеса на еволюция жените са получили отличителната особеност да имат по-широк ханш и по-заоблени бедра. Това обаче ги прави и по-предразположени към натрупване на мазнини именно в тези области. Заседналият начин на живот, лошата диета и ниската физическа активност допринасят за образуването на излишни мазнини и появата на целулит.
Хормоналните промени, възникващи в периоди, като пубертет, през бременността и критическата възраст, допринасят за влошаване на кожното несъвършенство.
- Стратегии за превенция и справяне с проблема
- поддържане на здравословно тегло
- сваляне на излишните килограми (при наднормено тегло и затлъстяване)
- следване на балансиран режим на хранене
- спортуване и поддържане на добра активност в ежедневието
- прилагане на техники за подобряване на кръвообращението
- пълноценна грижа за добрия вид и състояние на кожата
Висококачествена дермокозметика за отлична грижа за кожата при целулит
Неслучайно грижата за кожата е една от най-важните стъпки за предпазване и справяне с несъвършенствата, включително едно от най-разпространените от тях – целулита. В тази връзка, както за превенция, така и за подобряване на вида и състоянието на кожата с целулит, е удачно да се използва висококачествено дермокозметично средство. Когато избирате такова се насочете към изцяло натуралните продукти, съдържащи пречистен екстракт от билката Азиатска центела.
Добре е продуктът да е обогатен още с хидратанти и емолиенти, които да допълват действието на активната съставка. Дермокозметични средства с този състав благоприятно повлияват съединителната тъкан, като по този начин спомагат за намаляване на несъвършенствата. Заглаждат кожата, като ѝ придават копринено мека текстура и тонизиран вид. Грижата за кожата с висококачествени натурални дермокозметични средства съдейства за подобряване на еластичността на кожата, дълбоката ѝ хидратация и намаляване на признаците на стареене.
Иновативната дермокозметика се намира във формата емулсия във вид на спрей. Нанася се лесно, не омазнява и не изсушава дермата, попива идеално и не оставя следи. Може да се прилага върху всеки тип кожа – не съдържа консерванти, оцветители и химикали и не предизвиква странични реакции.
ДжинДжира Медикасол – при целулит!
Търсете в аптеките и онлайн на momo.bg
Източници
Verywell Fit – специализиран сайт за съвети, свързани с диети и фитнес (английски)
Medical News Today – всичко за целулита (английски)
Scientific American – списание за нови постижения и открития (английски)