Суха кожа е често срещан дерматологичен проблем в модерните общества. Защо това е така, кои фактори повлияват вида и състоянието на дермата и как да се грижите за сухата кожа – ще узнаете в публикацията.
Какво е „суха кожа”?
Сухата кожа е един от типовете кожа, който се отличава със загуба на вода и липиди. Но със същото понятие често се нарича и дехидратираната кожа. Дехидратация е проблемно състояние, което може да засегне всеки тип кожа, през различни етапи от живота. Характеризира се с липса на достатъчно количество вода в кожата. Дехидратацията е обратим процес, който се дължи на неблагоприятни условия, загуба на вода и/или недостатъчна грижа за кожата.
Нормалната кожа има мека, гъвкава текстура поради доброто съдържание на вода. За да бъде такава, горният ѝ слой трябва да съдържа поне 10% вода. За да защитят кожата от загуба на вода, мастните жлези на дермата произвеждат мастна субстанция, наречена себум. Той представлява смес от липиди, съдържаща глицериди, мастни киселини, восъчни естери, холестерол и холестеролови естери. Те образуват защитна бариера, която предотвратява прекомерното изпаряване на вода от кожата. Ако дермата не произвежда достатъчно себум, губи много вода и се изсушава. Редица фактори допринасят за загуба на вода, възпрепятстват протективните функции на себума и влошават състоянието и вида на кожата.
Признаци за суха кожа
Сухата кожа се характеризира със сърбеж, дискомфорт и чувство за „опънатост”. Дермата изглежда посивяла, люспеста и покрита с повече бръчици и фини линии. На определени места кожата може да бъде загрубяла и по-дебела. При триене в дрехи с по-тъмни цветове, сухата дерма може да оставя бели следи и малки люспички. Един по-малко познат признак на сухата кожа е появата на чувствителност. Ако дермата ви е станала по-податлива на несъвършенства, причината може да се крие в прекомерното изсушаване.
Посочените прояви на суха кожа могат да се влошат през студеното полугодие и под влиянието на определени фактори.
Причини и рискови фактори за изсушаване на кожата
- Причини и рискови фактори
- намалена продукция на себум
- загуба на себум
- фактори на околната среда
- състояния или заболявания
Производството на мастната субстанция започва прогресивно да намалява след 20-те години. Освен напредването на възрастта обаче, още други фактори играят роля за намаляване на продукцията на себума. Някои медикаменти, използвани за третиране на акне и мазна кожа, също могат да повлияят производството на себум. Такива могат да бъдат орални контрацептиви, анти-андрогенни средства, орални и локални ретиноиди и други. Производството на себум може да се намали и от следването на рестриктивни диети и недохранване.
Загубата на съществуващото количество себум в дермата обикновено се дължи на някои фактори от съвременния начин на живот.
- Причини за загуба на себум
- прекомерно къпане и миене на ръцете
- агресивно изтъркване/ексфолиране на кожата
- използване на измивни козметични продукти с агресивни съставки, които премахват себума от кожата
- работа с почистващи препарати без използване на ръкавици и защитно облекло
Екстремни атмосферни условия могат да доведат до разрушаване на защитната бариера на кожата и ексцесивно изпаряване на водата от нея. Това е основна причина за изсушаване на кожата при хора, живеещи при определени климатични условия, характеризиращи се с високи температури и сух въздух. Прекомерното изсушаване на въздуха в затворените помещения също допринася за поява и влошаване на сухата кожа, както и на някои дерматологични проблеми, свързани с прекомерна сухота на дермата. Прекаленото излагане на слънце, вятър и ниски температури без подходяща протекция може да доведе до изсушаване на кожата. Плуването в басейни също изсушава дермата, поради високото количество почистващи химикали във водата.
Сухата кожа е често срещан дерматологичен проблем при хората, страдащи от диабет, алергии или кожни заболявания, като атопичен дерматит и псориазис. По-рядко, сухотата на дермата може да е симптом на хипотиреоидизъм, бъбречна недостатъчност или синдром на Сьогрен. Заболяването ихтиоза също може да бъде причина за суха кожа. То се дължи на нарушена кератинизация и се предава по наследство.
- Други рискови фактори за суха и дехидратирана кожа
- генетична предразположеност
- хормонални промени – пубертет, бременност и менопауза
- вторични инфекции
- носене на облекло от материи, които дразнят дермата
- непосредствено съприкосновение на подметките на обувките с боси стъпала – причина за изсушаване на кожата на ходилата
Кой може да бъде засегнат от суха кожа?
Суха кожа могат да имат и възрастните, и децата. Както вече споменахме, редицата неблагоприятни фактори повлияват външния вид и състоянието на кожата с възрастта. Самият процес на стареене също допринася за изсушаване на дермата, особено в определени участъци. Най-често засегнатите са лактите, коленете, петите, често и кожата на скалпа. Несвоевременното им третиране може да доведе до обостряне на състоянието, задебеляване и лесно разраняване на засегнатите области от дермата.
Суха кожа при децата
Сухата кожа е често срещана при бебетата и малките деца. Много новородени имат по-суха дерма, която започва да се бели веднага след раждането. Състоянието се счита за нормално и дермата бързо се възстановява. Деликатната бебешка кожа е все още неукрепнала, като не притежава защитните свойства на тази на възрастните. Затова е силно податлива на неблагоприятните влияния на околната среда.
Необходимо е родителите да полагат грижи за поддържане на сухата кожа на малчуганите, както и за предотвратяване на прекомерно изсушаване.
- Грижи за деца със суха кожа
- осигуряване на подходяща температура и овлажняване на въздуха в помещенията у дома, през всеки сезон
- ограничаване на вредните атмосферни влияния върху кожата на бебетата и малчуганите
- използване на измивни средства, подходящи за деликатната кожа на най-малките – без оцветители, ароматизанти и други агресивни химически съставки
- къпане на децата с вода с подходяща температура
- разреждане честотата на баните, ако кожата е прекалено суха
- използване на качествени хидратиращи и други дермокозметични продукти, специално създадени за нуждите на детската кожа
- подбиране на дрешки от естествени материи, които не дразнят дермата
- полагане на специални грижи за деликатните зони под пелените, които са предразположени към раздразнения
За деликатната кожа на най-малките, родителите е нужно да подберат продукт, който е обогатен с цинков оксид, хидратанти и емолиенти. Цинковият оксид действа като естествен физичен филтър, който създава своеобразна бариера върху дермата. Тя предпазва кожата на бебетата и малчуганите от неблагоприятните влияния на урина и екскременти, ултравиолетови лъчи, вятър, студ и др.
Емолиентите и хидратантите овлажняват кожата в дълбочина, предпазват я от прекомерна загуба на вода, омекотяват я и мигновено успокояват раздразненията. Комбинацията от цинков оксид, хидратанти и емолиенти осигурява пълна грижа за сухата детска кожа, без опасност от раздразнение и поява на странични ефекти. Нанася се безпроблемно и в най-деликатните зони, като тези под пелените и между кожните гънки, където може да се появи подсичане. Попива мигновено и доставя чувство за успокоение на дискомфорта, който съпътства сухата кожа.
Полезни практики в помощ на притежателите на суха кожа
- Полезни съвети и практики
- къпане с вода с подходяща температура. Горещата вода „измива” защитния слой на кожата и в дългосрочен план всекидневното ѝ използване може да доведе до увреждане на дермата
- взимане на по-кратки душове при силно изсушаване на дермата
- избягване на честото ексфолиране
- овлажняване на въздуха в обитаваните помещения
- избягване на употребата на измивни козметични продукти, съдържащи агресивни химически вещества
- избягване на прането и почистването без домакински ръкавици
- носене на подходящо облекло за предпазване на кожата от атмосферните условия или други неблагоприятни фактори на околната среда
- редовно нанасяне на слънцезащитен продукт
- избягване на прекомерното използване на парфюми и дезодоранти против изпотяване – те могат да изсушат и раздразнят кожата в определени зони
- използване на висококачествена дермокозметика, съобразена с нуждите на сухата кожа
- спазване на пълноценна диета
Овлажняването несъмнено е най-важната стъпка в грижата за сухата кожа. Хидратацията осигурява възстановяване на защитната бариера и дълбоко подхранване на дермата. За да осигурите оптимална хидратация на сухата кожа се насочете към продукти, съдържащи доказано ефективни комбинации от естествени вещества. Такива са цинк пиритион, в съчетание с висококачествени хидратанти и емолиенти. Те имитират водно-липидната мантия на кожата, овлажняват я, успокояват, омекотяват и подобряват еластичността, вида и състоянието ѝ. Намаляват усещането за дискомфорт, сърбежа и характерното чувство за „опъване” на кожата.
Продукт, съдържащ цинк пиритион, може да се прилага върху всички части от кожата, засегнати от изсушаване. Огромното му предимство е, че проявява антибактериално и противогъбично действие и намалява пролиферацията (деленето) на клетките на кожата на скалпа. Това му отрежда място сред най-ефикасните средства за борба с пърхота.
Източници
drugs.com – суха кожа (английски)
Mayo Clinic – причини, рискови фактори и лечение при суха кожа (английски)