По темата за консерванти в козметиката има разнопосочни мнения – от абсолютно „за“ до категорично „против“. Дали тези вещества трябва да бъдат възхвалявани, или обругавани това ще прецените сами, след като ги опознаете и разберете каква е ролята им в козметичната индустрия.
Същност на консервантите
Консервантите са вещества, чиято основна цел е да предпазват продуктите, в които се влагат, от върлуващите около нас микроорганизми – бактерии, плесени, дрожди, гъбички и др. Те намират приложение в почти всяка сфера на промишлеността – козметичната, хранителната, фармацевтичната, дърводобивната и още много, много други.
Кратка история на консервантите
Консервантите са познати и използвани още от дълбока древност за удължаване срока на храни и… мумифициране на хора. За разлика от сега обаче били използвани само такива от природен произход – каменна сол, лед, вино, оцет, алкохол, восък, нефт и ароматни растения.
През XIX и XX в. консервантите от синтетичен произход постепенно започват да изместват природните. Първоначално активно се използват серниста, салицилова и бензоатна киселина и техните соли. В средата на XX в. за всяка група продукти са разработени специални балансирани смеси от консерванти (тези, означени с главна буква Е, последвана от три- или четирицифрено число). Това се прави с цел оптимизация на полезното действие на консервантите. Те постепенно започват да превземат хранителната, фармацевтичната и козметична индустрия. Победният им хода обаче е спрян в края на двадесетото столетие. В редица страни определени консерванти са забранени или ограничени от здравните министерства, тъй като представляват заплаха за здравето на потребителите. Но нека да не изпреварваме събитията.
По-подробно за консервантите в козметичната индустрия
Както вече споменахме, всички продукти, включително и козметичните, съдържат достатъчно количество компоненти, които са добра хранителна среда за голям брой патогенни микроорганизми. Ако не се гарантира микробиалната защита, стабилността на продукта се нарушава много бързо. И точно тук на помощ идват консервантите. Днес са познати повече от 250 консерванти. Едни от най-често използваните са парабените, формалдехид отделящите консерванти, пропиленгликол и бензоената киселина. Защитата на козметичните продукти срещу патогенни микроорганизми се води в следните две направления:
- Физична защита – включва използване на подходящи физични агенти – микробиално филтриране, температурно въздействие и др.
- Химична защита – за целта се използват т.нар. химични консерванти. Това са бактерицидни или бактериостатични вещества по отношение на патогенната микрофлора.
Не бива да се забравя, че отделните компоненти на козметичните продукти също могат да окажат влияние върху действието на консерванта.
Изисквания към консервантите в козметиката
- да са кожно резистентни
- да са ефективни във възможно най-ниски концентрации
- да са евтини
- да не влияят върху стабилността и мириса на продукта
Защо трябва да се избягват синтетичните консерванти в козметиката?
Въпреки че няма достатъчни данни, редица консерванти като парабените са основни заподозрени за раздразнения на кожата, ендокринни смущения, невротоксичност.
Формалдехид отделящите консерванти, пък се свързват с ендокринни смущения и алергии. Европейският съюз налага ограничения на употребата им. Продукти, съдържащи тези консерванти, трябва да имат обозначение „съдържащи формалдехид“ на етикета.
Коя е алтернативата на опасните консерванти?
Има редица химични съединения, прилагани в козметиката, със собствено антимикробно действие, което прави напълно излишно добавянето на синтетични консерванти.
Идеален заместител на изкуствените консерванти са т.нар. естествени консерванти. Такива са екстрактът от грейпфрут, риган, мащерка и др. Тъй като са извлечени от природни продукти, те са напълно безвредни.
А съществуват ли козметични продукти БЕЗ консерванти у нас? Отговорът е – ДА!
Макар да звучи невероятно на пазара у нас има козметични продукти БЕЗ консерванти. Можем да ги открием в лицето на членовете на дермокозметичната линия ДжинДжира, които предлагат ефективно решение за много кожни проблеми при деца и възрастни. Във всеки един от тях са вложени само натурални съставки – цинков оксид, цинк пиритион, невен, лайка, азиатска центела, хидратанти, емолиенти. Освен че нямат консерванти, те са без оцветители и аромати. И ако си мислите, че това е най-голямото им предимство, само почакайте! Продуктите се предлагат в иновативна крем спрей форма. Това позволява да се запазят предимствата и да се премахнат недостатъците на крема. Удобният дозатор-помпа прави използването на продуктите лесно като детска игра! Само с едно натискане продуктите се дозират точно всеки път и лесно се нанасят на тънък слой. Няма риск от контаминация на съдържанието на флакона.
Продуктите не цапат, не омазняват и не изсушават кожата. Имат отлична поносимост и не крият риск от странични ефекти и нежелани реакции дори при продължителна употреба.