Използването на качествена слънцезащита е една от най-важните стъпки в грижата за кожата във всяка възраст. Защо е нужно да пазим кожата от слънцето, какво е необходимо да направим и на кои продукти да се доверим – на тези и други въпроси ще отговорим в следващите редове!
Какво е „слънцезащита”?
Със „слънцезащита” наричаме използването на слънцепротективни продукти за предпазване на кожата от увреждащото действие на ултравиолетовите лъчи. Слънцезащитата създава своеобразна бариера върху дермата, която не позволява на кожата да абсорбира UV лъчите. Докато използваме това специфично наименование, за да отбележим продуктите за предпазване от слънцето, цялостната защита от слънчевите лъчи включва още практики, които ще посочим по-долу в публикацията.
Защо е необходимо да пазим кожата от слънцето?
Слънцето излъчва радиация, която се дели на три основни типа ултравиолетови лъчи с различна дължина. Два от тях имат пряк ефект върху кожата – UVA и UVB. Незащитеното излагане и на двата типа ултравиолетови лъчи има увреждащо действие върху кожата. Може да причини още увреждания на очите, катаракта и злокачествени образувания на клепачите.
- Факти и рискове при излагане на UVB лъчи
- UVB лъчите преминават и увреждат най-външните слоеве на кожата. Прекомерното излагане на този тип лъчи причинява слънчево изгаряне.
- UVB лъчите са свързани със SPF фактора, изписан върху етикета на слънцезащитните продукти. Той показва колко време ще отнеме на слънчевите лъчи да зачервят и изгорят кожата ви, когато използвате този продукт.
- UVB лъчите променят своя интензитет. Най-силни са в часовия диапазон между 10.00 часа сутринта и 16.00 часа следобед. Могат да бъдат опасни и през зимните месеци, като добре рефлектират върху повърхности, като сняг и лед.
- UVB лъчите не преминават през стъкло.
- Факти и рискове при излагане на UVA лъчи
- UVA лъчите са отговорни за добиването на слънчев загар, а по-късите UVA лъчи причиняват слънчево изгаряне.
- UVA лъчите се свързват с описанието „широкоспектърна защита” върху етикетите на слънцепротективните продукти.
- UVA лъчите са с по-нисък интензитет от UVB лъчите, но проникват по-дълбоко кожата. Прекомерното излагане без защита причинява генетични увреждания на клетките в най-вътрешния пласт на горния слой на кожата. Дермата се опитва да предотврати по-нататъшно увреждане чрез потъмняване. Незащитеното излагане на ултравиолетовите лъчи за продължителен период от време довежда до фотостареене на кожата и може да предизвика злокачествени заболявания.
- UVA радиацията е най-често използваната светлина при уредите за придобиване на изкуствен тен.
- UVA лъчите са около 95% от ултравиолетовата радиация, която достига до Земята. Този вид лъчи поддържа еднаква интензивност през целия ден и през всички сезони.
- UVA лъчите могат да преминават и през стъкло.
- Стратегии за защита на кожата от ултравиолетовите лъчи
- редовно използване на слънцезащитен продукт с широк спектър на протекция, включително през дните с малко слънцегреене и зимните месеци
- избягване на излагането на слънце в най-горещите часове от деня (между 10.00 и 16.00 часа)
- носене на шапка с широка периферия
- използване на висококачествени слънчеви очила с поляризация
- носене на облекло, което покрива добре най-често излаганите зони от тялото (особено при хората, предразположени към кожни заболявания). За максимална протекция изберете облекло, изработено от специални слънцезащитни материи.
- предпазване на кожата при плуване – водната повърхност отразява слънчевите лъчи и може да причини изгаряне
- избягване на процедурите за придобиване на изкуствен тен
- бъдете внимателни с приема на определени медикаменти, които могат да проявят фотосенсибилизиращ ефект. Те правят кожата по-чувствителна към слънчевите лъчи.
- прием на повишено количество вода срещу дехидратация на организма
- поставяне на UV филтър на прозорците на автомобила или у дома
Предпазване на децата от слънчевите лъчи
Умереното, контролирано и защитено излагане на детската кожа на слънце има позитиви за здравето. Но трябва да се има предвид, че тя е особено чувствителна и податлива на слънчево изгаряне. Децата под 6-месечна възраст са силно чувствителни на слънчева светлина и не бива да се излагат на слънце.
- Стратегии за предпазване на децата от слънчевите лъчи
- планирайте място за защита от слънцето при игри навън (естествена сянка, чадър или тента)
- не излагайте детето на слънце в най-горещите часове от деня
- обличайте детето с подходящо облекло – съществуват дрехи с ултравиолетов защитен фактор (UPF), които осигуряват физическа бариера срещу слънчевите лъчи. Добре е също при продължително време под слънчевите лъчи детето да носи блуза с дълъг ръкав и дълги панталони.
- детето трябва да носи шапка с козирка
- детето трябва да използва слънчеви очила с висока протекция
- намажете детето със слънцепротективен продукт за деца с висок фактор, предпазващ от широк спектър ултравиолетови лъчи
Как да изберем качествена слънцезащита?
Когато избираме продукти за защита от слънцето за нас и нашето семейство е нужно да следим за няколко важни критерия.
- Критерии при избор на продукти за слънцезащита
- Съставки
- Фактор на слънцезащита
- Спектър на слънцезащита
- Основни типове съставки при продукти за слънцезащита
- естествени физически слънцезащитни съставки (титанов диоксид и цинков оксид) – блокират и разпръскват ултравиолетовите лъчи преди да достигнат до кожата
- химически слънцезащитни съставки (като авобензон и октизалат) – абсорбират UV лъчите преди да увредят кожата
И двата вида слънцезащитни продукти предпазват кожата от слънцето. Тези, които съдържат натурални физически съставки (като цинков оксид) са с по-висок профил на безопасност, тъй като не предизвикват алергични реакции. Те могат да бъдат използвани и върху кожата на малките деца и бебета под 6-месечна възраст.
Отбелязаният фактор върху етикетите на слънцезащитните продукти е важен критерий. Той посочва колко време ще е нужно на слънчевите лъчи да зачервят кожата след прилагане на продукта по указанията, в сравнение с времето без слънцезащитен продукт. Например, ако използвате продукт с 30-ти фактор, ще ви отнеме 30 пъти повече време да изгорите, отколкото ако не използвате слънцезащита.
Ако прекарвате повечето часове от деня на закрито, използвайте слънцезащитен продукт с фактор 15 или повече. Ако прекарвате почти целия ден на открито, особено в часовете с най-силно слънцегреене, изберете водоустойчив продукт с фактор 30 или по-висок.
В миналото, слънцезащитните продукти са били създавани, за да защитават само от ултравиолетовите B лъчи. След като се разкрива колко опасни могат да бъдат UVA лъчите, към съставките започват да се добавят и такива, които предпазват от ултравиолетовите лъчи в по-широк спектър. Днес е нужно да избираме широкоспектърен слънцепротективен продукт, който предлага защита и от двата типа увреждащи лъчи.
- Съвети за правилно използване
- нанасяйте слънцезащитен продукт всеки ден, 30 минути преди излизане на слънце
- прилагайте върху цялото тяло, особено върху откритите зони от кожата
- нанасяйте хидратиращия крем за лице преди слънцезащитата
- ако имате нужда от моментална слънцезащита – нанасете продукт с цинков оксид
- прилагайте повторно на всеки 90 минути или след плуване, обилно изпотяване или изтриване на кожата с хавлия
Висококачествена натурална слънцезащита за възрастни и деца
Естествената слънцезащита се счита за най-удачното средство за предпазване на кожата на възрастните и децата. Тя се отличава от всички продукти на пазара със своето безотказно слънцезащитно действие, отлично качество и висок профил на безопасност. Натуралните слънцезащитни продукти съдържат единствено естествени съставки, с проучени произход и свойства. Своя ефект дължат на съдържанието на цинков оксид. Веществото създава естествен физичен филтър върху кожата, който я предпазва от ултравиолетовите лъчи и други неблагоприятни фактори на околната среда. В комбинация към активното вещество са добавени хидратанти и емолиенти за оптимална хидратация, омекотяване и подхранване на кожата.
Натуралните слънцезащитни продукти не представляват опасност за дермата, дори и на най-малките. Специално разработената им формула защитава кожата на децата и бебетата. Не предизвикват странични реакции, не дразнят дермата, не я изсушават и омазняват. Не съдържат алергени, консерванти, ароматизатори, оцветители и опасни химикали. Могат да се прилагат и върху суха и предразположена към раздразнения кожа. Нанасят се лесно, икономично и равномерно, защото се намират в удобна за приложение форма – емулсия във вид на спрей.
ДжинДжира Алба и ДжинДжира Алба бебе – първи избор при слънцезащита!
Търсете в аптеките и онлайн на momo.bg
Източници
Фондация за рак на кожата – UV радиация (английски)
Фондация за рак на кожата – всичко за слънцезащитния крем (английски)