Днес все повече хора имат чувствителна кожа на тялото. За да не сме голословни, ще подкрепим това твърдение с числа. Според изследване броят на притежателите на този тип дерма е нараснал с 22% за последните 10 години. Научете повече по темата в следващите редове.
- Какво се има предвид под „чувствителна кожа на тялото“, какви са симптомите и кои са най-засегнати
- Фактори, които предразполагат към появата на чувствителна кожа на тялото
- 4 ценни съвета при чувствителна кожа на тялото
- Златни правила в грижата за красотата и здравето на чувствителна кожа на лицето
- Оптимална грижа за чувствителна кожа на тялото и лицето
Какво се има предвид под „чувствителна кожа на тялото“, какви са симптомите и кои са най-засегнати
Чувствителната кожа реагира бурно на външни фактори, които не застрашават пряко нейното здраве. Свръхреакцията е породена от нарушената кожна бариера и по-тънкия рогов слой, които правят този тип кожа по-пропусклива за бактерии, химически вещества и други дразнители.
На вид чувствителната кожа е тънка, суха, зачервена и лющеща се, а на допир често е грапава. Симптомите, които подсказват за нея, включват изтръпване, парене, опъване, усещане за дискомфорт и разпръснато или локализирано зачервяване. Проявите могат да варират по тежест. Обикновено са налице след използване на козметични и почистващи средства, и след излагане на студ, вятър, сух въздух, силно слънце.
Чувствителната кожа може да се наблюдава навсякъде по тялото. Най-често обаче се вижда по лицето и откритите части на тялото, тъй като те са пряко изложени на външните дразнители.
Както вече споменехме в началото на статията, чувствителната кожа е често срещан проблем в последните години. Статистиката сочи, че той засяга около 1/3 от възрастното население по света. Дамите са по-потърпевши от господата. Съотношението жени към мъже е 60 към 40.
Фактори, които предразполагат към появата на чувствителна кожа на тялото
Редица външни и вътрешни фактори могат да доведат до повишена чувствителност на кожата.
- Важни фактори, водещи до повишена чувствителност на кожата
- хормонални пикове и спадове – хормоналният дисбаланс е една от главните предпоставки за чувствителна кожа при момичета в пубертета и жени в менопауза
- дехидратация – недостатъчният прием на вода, както и прекомерното изпотяване също правят кожата суха и чувствителна
- промени в климата или рязко повишаване или понижаване на температурата – резките климатични и температурни промени могат да имат негативен ефект върху кожата и да обострят нейната чувствителност
- стрес и недоспиване – практиката сочи, че този порочен цикъл също води до повишена чувствителност на кожата
- наличие на акне, атопичен дерматит и други кожни проблеми
- стареене – с напредване на възрастта кожата изтънява, става по-суха и променя своето pH; всичко това я прави по-податлива към въздействието на дразнители
- някои алергични състояния
- химиотерапия и определени лекарства
- прекомерната употреба на детергенти или сапуни, които променят стойностите на кожното pH
4 ценни съвета при чувствителна кожа на тялото
По-внимателно с къпането
Продължителният контакт с водата изсушава кожата. Ето защо хората с чувствителна кожа трябва да забравят за дългата вана. За предпочитане е веднъж дневно да вземат бърз душ с хладка вода.
Обилна хидратация отвътре и отвън
Поддържането на оптимален воден баланс в тялото е важна стъпка към подобряване вида и състоянието на чувствителната кожа. Важно е да се има предвид, че оптималният прием на вода при отделните хора зависи от пола, възрастта, здравословното състояние, физическата активност. Всеки обаче може да го изчисли точно с помощта на т.нар. воден калкулатор, достъпен в интернет. И още едно уточнение – нужно е кожата да се овлажнява и отвън. За това може да се разчита на висококачествена козметика с хидратиращо действие, специално предназначена за нуждите на чувствителната кожа. За постигане на оптимални резултати е добре хидратиращите продукти да се нанасят върху добре подсушена кожа непосредствено след къпане. Така активните вещества се абсорбират по-добре от кожата.
Подходящи дрехи при чувствителна кожа на тялото
Облеклото трябва да е съобразено с нуждите на чувствителната кожа. Водещ критерий при избора на дрехи е материята, от която са изработени. За предпочитане са естествените материали – памук, лек, коприна, бамбук. Вълната трябва да се избягва, тъй като съществува голяма вероятност да предизвика кожно раздразнение. Още един не по-маловажен критерий е кройката. Добре е дрехата да е скроена така, че да не ограничава движенията на тялото. Необходимо е да направим още едно малко уточнение – желателно е етикетите на дрехите да се отрежат, за да не дразнят излишно кожата.
Измиващи и почистващи препарати с нежно действие
За почистване на чувствителната кожата трябва да се използват максимално щадящи средства с успокояващи съставки, без консерванти и оцветители, които не променят pH на кожата. Нужно е да се нанасят с нежни масажни движения и да се отмиват обилно с вода.
Препаратите за почистване на дома, предлагани в търговската мрежа, могат да се заменят с далеч по-евтини и безопасни вещества като сода бикарбонат, оцет и лимонена киселина. При всички положения обаче когато се борави с тях, ръцете трябва да бъдат защитени с ръкавици.
Златни правила в грижата за красотата и здравето на чувствителна кожа на лицето
Следвайте следните препоръки от специалисти при чувствителна кожа на лицето!
Използване на дермокозметични продукти и гримове, специално предназначени за нуждите на чувствителната кожа. Те хидратират кожата дълготрайно, подсилват кожната бариера, не дразнят и са хипоалергенни. При избора им в никакъв случай не бива да се прави компромис с качеството за сметка на цената.
НЕ ексфолирайте кожата, тъй като мъртвите клетки служат като бариера за дразнителите.
Нанасяйте редовно продукти за грижа за кожата през зимата. Важно е те са съдържат съставки, които запазват влагата в кожните клетки и създадат защитна стена срещу студа и сухия въздух.
Предпазвайте се от вредните UV лъчи, като използват качествена слънцезащита.
Оптимална грижа за чувствителна кожа на тялото и лицето
Комбинацията от цинков оксид, лайка, невен, хидратанти и емолиенти е пръв избор при чувствителна кожа. Сами ще се убедите в това, като се запознаете с действието на тези природни дарове.
Цинковият оксид е неорганично съединение, което създава защитен филм върху кожата срещу неблагоприятните въздействия на средата. Той предпазва от студа, сухия въздух, вятъра и най-важното – негативното влияние на слънчевите лъчи.
Лайката има редица ползи за кожата. Дарява я с кадифена мекота, успокоява я и възвръща тонуса ѝ. Има особено положителен ефект при суха, чувствителна и раздразнена кожа.
Невенът възпрепятства появата на кожни раздразнения и предотвратява изтъняването и преждевременното стареенето на кожата. Изравнява тена и подобрява кожната еластичност.
Хидратантите и емолиентите са есенциални за кожата вещества. Те имитират естествената водно-липидна мантия и така омекотяват, овлажняват и подобряват кожната еластичност.
Силно препоръчително е цинковият оксид, лайката, невена, хидратантите и емолиентите да се предлагат под формата на спрей емулсия. Това е иновативна козметична форма, която се нанася изключително лесно, не цапа, не омазнява, не запушва порите и попива бързо. Продуктите с подобна фармацевтична форма са удобни за приложение, имат отлична поносимост и са подходящи за продължително използване.
ДжинДжира Актив – при чувствителна кожа!
Търсете в аптеките и онлайн на momo.bg
Източници
Bioderma – Основите за чувствителна кожа (испански)
eucerin.es – Причини за чувствителна кожа на лицето (испански)