Стареене на кожата е неизбежен процес, свързан с промени в състоянието и външния вид на дермата по цялото тяло. Научете всичко необходимо за зрялата кожа и грижата, от която се нуждае.
Какво представлява процесът “стареене на кожата”?
Кожата е изградена от слоеве – епидермис, дерма и подкожна тъкан. Те остаряват по различни начини.
Намаляване на количеството хиалуронова киселина, продукцията на себум и по-бавната регенерация на клетките причиняват задебеляване и изсушаване на кожата. С остаряването на епидермиса, кожата става по-податлива на увреждащото влияние на ултравиолетовите лъчи. Дермата се възстановява по-бавно, а намалената имунна функция предразполага към развитие на инфекции и бавно зарастване на раните и синините.
След 25-тата година колагенът в кожата започва да намалява с 1% на година. Намаляването и на еластина компрометира структурата на кожата, като това води до поява на бръчици и фини линии. В процеса на стареене, кожата губи еластичност и се формират по-дълбоки и видими бръчки. С намаляване на продукцията на хиалуронова киселина кожата губи повече вода и се изсушава. Микроциркулацията на кръвта също се нарушава, като това означава по-малко доставен кислород и полезни вещества до повърхността на кожата. Резултатът се изразява в загуба на свежия, младежки вид на дермата.
В подкожните слоеве се наблюдава намаляване на размера и броя на клетките, които съхраняват липиди в адипозния слой. Това се изразява в отпускане на кожата, загуба на плътност и формиране на по-дълбоки несъвършенства.
Признаци за стареене на кожата
- Основни признаци
- бръчки и фини линии
- загуба на плътност на кожата
- загуба на еластичност и дълбоки бръчки
- тъмни петна по кожата
- синини и видими кръвоносни съдове
Бръчиците и фините линии са първите сигнали за стареене на дермата. Малките, не дълбоки линии около очите започват да стават все по-осезаеми с напредване на възрастта. Обикновено се появяват около 30-те години. Но този процес е строго индивидуален и обвързан с редица други фактори – от наследственост до начин на живот. След тях, по-видими стават бръчиците по челото и между веждите. Те са познати като динамични бръчки, тъй като се появяват при смяна на изражението на лицето. С напредване на възрастта те се превръщат в постоянни несъвършенства.
Загубата на плътност и контур на лицето се изразява в отпускане на кожата, най-забележимо в областта на бузите и под челюстта. Тези промени могат да доведат до осезаемо изменение на цялостното излъчване на лицето, което може да изглежда тъжно или уморено. Гънките между краищата на носа и устата, познати като назолабиални гънки, са пряко свързани с процеса на загуба на плътност и отпускане на кожата.
Когато кожата старее, структурата ѝ се отслабва и тя губи еластичност. Дермата става по-тънка, суха, загубва блясък и младежко излъчване. Тези промени се забелязват на различна възраст, отново поради индивидуалния процес на стареене. Обикновено възникват след 50-те години.
„Старческите петна”, както често ги наричат, са гладки, кафяви петънца, причинени от излагането на слънце през годините. Те са по-големи от луничките и се разполагат най-често върху лицето, опакото на дланите, раменете и гърба.
С напредване на възрастта, кръвоносните съдове отслабват и стават значително по-видими по повърхностния слой на кожата. Те се пукат лесно при травма и причиняват синини, които се заличават бавно. С остаряването, раните също зарастват значително по-бавно.
Вътрешни причини и фактори за стареене на кожата
Естественият и необратим процес на стареене на организма неминуемо засяга и кожата. Напредването на възрастта предопределя промените в структурата на дермата и функциите на кожните клетки. Горепосочените процеси описват най-обстойно стареенето на кожата във всеки слой и характерните външни прояви, които възникват. Гените са едни от основните вътрешни фактори, които определят кога и с каква тежест ще се проявят признаците на стареене. Хормоните също играят важна роля в процеса на остаряване. С навлизането в менопаузата при жените и т.н. андропауза при мъжете настъпват хормонални промени, които повлияват външния вид и състоянието на дермата.
Някои вътрешни фактори могат да ускорят процеса на естествено стареене. Те допринасят за увреждане на кожните клетки и преждевременно остаряване на дермата. Този процес е познат като оксидативен стрес.
Външни причини и фактори за стареене на кожата
- Външни причини и фактори
- ултравиолетови лъчи
- тютюнопушене
- замърсяване на въздуха
- непълноценно хранене
- неподходяща грижа за кожата
Слънчевата радиация е сред най-големите виновници за фотостареене на кожата. В резултат на прекомерно излагане на слънце, с течение на времето ултравиолетовите лъчи разрушават колагена и еластина в кожата. Това води до компрометиране на саморегенериращите функции на кожата и по-лесно увреждане. Видимите прояви на фотостареене включват отпускане, поява на пигментни петна, по-дълбоки бръчки и фини линии, изсушаване и задебеляване на дермата. Степента на фотостареене зависи от продължителността и интензивността на излагане на слънце през годините, както и от цвета на кожата. При хората с тъмна кожа се наблюдават по-малко несъвършенства.
Химикалите в никотиновите изделия съдействат за образуване на огромно количество свободни радикали. Антиоксидантите в кожата не успяват да ги абсорбират и неутрализират. Това води до образуване на оксидативен стрес, увреждане на дермата в дълбочина и преждевременното ѝ стареене.
Замърсяването на въздуха в големите градове и индустриалните зони довежда до ранно стареене на кожата. Причината отново се крие в оксидативния стрес и вредното му влияние върху дермата.
Нездравословното хранене и недохранването се отразяват върху състоянието и външния вид на кожата. Лишаването на организма от важни хранителни вещества, като антиоксиданти и витамини, допринася за намаляване на способността на кожата да се бори с увреждащите външни фактори. Освен че губи добрия си външен вид, тя става по-предразположена към увреждане и поява на преждевременни несъвършенства.
Дермата има нужда от ежедневни грижи, за да бъде здрава и да изглежда добре. Неглижирането или неправилните грижи за кожата се изразяват в преждевременно стареене и увреждане на външната обвивка на тялото ни. Информирайте се относно методите за грижа за кожата и от какво има нужда тя във всеки период от живота. Ефективната грижа ограничава появата на несъвършенства в ранна възраст и допринася за добрия вид и състояние на кожата с напредване на годините.
Други фактори, допринасящи за стареене на кожата
Ако често свиваме вежди, мръщим се или просто силно изразяваме емоциите си чрез лицеви експресии, е много вероятно да допринесем за образуването на бръчици. Те несъмнено стават по-видими с напредване на възрастта.
Позата на сън също повлиява появата на несъвършенства. Ако често спим обърнати на една и съща страна, с течение на времето можем да забележим образуване на бръчици и отпускане на кожата на лицето в тази негова половина.
Хроничният стрес също може да ускори процеса на стареене. Стресът провокира по-висока продукция на хормона кортизол, който допринася за разрушаване на колагена и еластина в дермата. Хроничният стрес провокира още възпаление в организма, което възпрепятства възстановяването на кожата, ускорява стареенето и появата на несъвършенства.
Нарушенията на съня са друга причина за забързване на кожното стареене. Хроничната липса на сън е свързана с по-изразени признаци за стареене на кожата, нарушаване на протективната ѝ бариера и влошен външен вид на дермата.
Грижа за зряла кожа
Две са основните стъпки в грижата за зрялата кожа. Първата е противодействие на вредното влияние на рисковите фактори за стареене на кожата. Втората стъпка е свързана с подхранване, заглаждане и подпомагане процесите на регенерация на дермата. Тази важна стъпка включва ежедневното прилагане на дермокозметичен продукт, създаден специално за грижа за кожата с несъвършенства. Той е удачно да съдържа балансирана комбинация от естествени съставки, срещащи нуждите на зрялата кожа. Една от тези съставки е известното лечебно растение Азиатска центела. Тя подпомага регенериращите функции и производството на колаген в кожата. По-този начин благоприятно повлиява несъвършенствата и забавя процеса на стареене на дермата. В допълнение към нея, висококачествени хидратанти и емолиенти дълбоко овлажняват и подхранват кожата, като я оставят видимо по-мека, загладена, еластична и с младежки свеж вид.
Висококачественият дермокозметичен продукт с такъв състав може да се прилага върху кожата на лицето и цялото тяло. Благодарение на натуралните активни съставки може да се използва продължително време, без опасност от странични реакции. Нанася се лесно, попива мигновено, не омазнява, не изсушава и не оставя бели следи.
ДжинДжира Медикасол – при стареене на кожата!
Търсете в аптеките и онлайн на momo.bg
Източници
Eucerin – Как старее кожата и как трябва да се грижам за нея? (английски)
Scin Ceuticals- Разбиране за стареенето на кожата (английски)