Мъжката кожа се отличава от женската не само по външния вид и по-обилното си окосмение. Най-съществените различия се откриват в различната структура на кожата при двата пола. Структурните особености на мъжката кожа налагат специфичен подход към дерматологичните грижи от страна на мъжете.
В структурно отношение мъжката кожа се отличава от женската по няколко показателя:
- дебелина
- плътност на колагена
- загуба на колагена с напредване на възрастта
- скорост на обновяване на кожата (десквамация)
- възможност за поддържане на водно-липидната мантия
Структура на кожата при мъжете
Ще разгледаме поотделно отличителните особености на мъжката кожа, за да изясним защо нуждата от полагане на дерматологични грижи е толкова съществена, колкото и при женската кожа.
Дебелина. Специфичната структура на кожата при мъжете се отчита най-ясно по отношение на дебелината й. Мъжката кожа е с около 25% по-дебела и плътна от женската. Това съотношение важи за всички зони на тялото. Освен това мъжката кожа изтънява равномерно с възрастта, докато при жените преходът към менопаузата идва с рязко намаляване на кожната дебелина и сериозни промени във външния й вид.
Плътност на колагена. Независимо от възрастта кожата на мъжа е с по-голяма плътност на колагена от женската. Специалистите посочват тази особеност като основна причина възрастта да оставя много по-слаб “отпечатък” върху мъжката кожа, в сравнение с женската. Изчислено е, че именно по-голямата плътност на колагена е причина за това генетично детерминираният процес на стареене на кожата да е много по-бавен при мъжете.
Тук е важно да се отбележи, че по-честото излагане на слънце и по-рядката употреба на слънцезащитни продукти от страна на мъжете допринасят за по-ранното увреждане на кожата. По този начин естествените предимства на мъжката кожа в структурно отношение се губят, ако за нея не се полагат качествени грижи.
Загуба на колаген с времето. След 30-годишна възраст и мъжката, и женската кожа губи по около 1% от колагена си на година. Този темп обаче се запазва при мъжете, а при жените с навлизане в менопаузата интензивността на загуба на колаген нараства неколкократно.
Обновяване на кожата и хидратация. Процесът на десквамация е по-силно изразен при мъжката кожа. Затова при мъжете най-външният слой на епидермиса (рогов слой, или стратум корнеум) е по-плътен. От една страна, това определя по-грубата повърхност на мъжката кожа. От друга страна обаче, по повърхността й се отделя повече себум, под въздействие на андрогенните хормони. Това е причина кожни проблеми като акне да протичат по-тежко при мъжете, но пък допринася за това мъжката кожа да запазва естествената си влажност по-дълго и пълноценно.
Различната структура на кожата не омаловажава нуждата от грижи
Въпреки изброените си предимства, мъжката кожа се нуждае от също толкова качествена грижа, колкото и женската. От ключово значение е слънцезащитата и поддържането на естествената водно-липидна мантия.
Дермокозметична серия ДжинДжира предлага иновативна и висококачествена грижа за кожата при деца и възрастни, жени и мъже. Отделните продукти ДжинДжира действат в редица направления:
- защита от УВ-лъчите
- поддържане хидратацията на кожата
- заздравяване на колагена, подобряване еластичността и вида на кожата при бръчки и други кожни несъвършенства
- успокояване кожата на скалпа и премахване на пърхота и др.