Напредването на възрастта е знак за житейско помъдряване. Мъдро ли е обаче да се стремим към вечно млада кожа? Възможно ли е кожата ни да запази младежката си гладкост за по-дълго? Кои са основните пречки пред това и как да намалим влиянието, за да се радваме на гладка и млада кожа?
Модерният човек живее много по-дълго в сравнение с предшествениците си от миналите времена. Никога досега човешкият живот не е имат толкова голяма средна продължителност – около 67 години според данни на Световната здравна организация. Наред с по-дългия живот идва и големият житейски парадокс – може ли стареенето да не засегне кожата и тя да остане млада за по-дълго?
Млада кожа
Кои са основните й “врагове”? Основните фактори, определящи и изменящи състоянието на кожата ни са генетичните заложби, особеностите на околната среда и възрастта.
Безспорно най-силна е ролята на гените. Влиянието на заложената в тях информация трудно може да бъде превъзмогнато. Ако гените кодират здрава и по младежки гладка кожа, възрастта и факторите на околната среда трудно може да й повлияят.
Но в съвременните условия на индустриално замърсяване и засилващо се влияние на УВ-лъчите, заобикалящата среда става основна пречка пред поддържането на гладка и млада кожа. Изчислено е, че поне 30% от гените в спиралата на ДНК, имащи отношение към кожата, не се разчитат правилно след средна възраст. В комбинация с усилващото се влияние на заобикалящата среда, това е от ключово значение за зачестяване на кожните проблеми. Основен сред тях е намаляващото производство на колаген, отпускането на кожата, появата на бръчки и други несъвършенства.
Основната грешка в стремежа към поддържане на млада кожа. След като факторите на средата имат толкова сериозен ефект върху състоянието на кожата след средна възраст, много важни са профилактичните грижи за поддържане на младата кожа. Вече е известно, че УВ-лъчите са основен “враг” на кожата. Прониквайки в дълбоките кожни слоеве, те непоправимо увреждат ДНК и променят генетично заложената информация, влияеща върху състоянието на кожата. За описване на влиянието на УВ-лъчите върху кожата днес е въведен специален термин – фотостареене на кожата.
Ако не се предпазва от влиянието на слънчевата светлина, външният вид на кожата бързо се влошава. Процесът е налице целогодишно и при всички типове кожа, независимо от сезона и метеорологичните условия. Ефектът на УВ-лъчите върху кожата е един и същ през цялата година – те действат за намаляване бариерната функция на кожата. Тя се пресушава, става по чувствителна към дразнители, зачестяват кожните проблеми. Липсата на целогодишна слънцезащита се посочва от специалистите като основна грешка в стремежа към поддържане на млада кожа.
Модерният клинично изпитан подход към млада кожа
Много от съвременните дермокозметични продукти са разработени именно с цел да осигурят оптимална слънцезащита. Повечето от тях са добре проучени по отношение на безопасността при продължителна употреба. Именно такива продукти трябва да се подбират с цел осигуряване на безопасна целогодишна слънцезащита.
Сред водещите слънцезащитни продукти, подобряващи вида на кожата и запазващи гладкостта й са иновативните продукти от серия ДжинДжира. Освен безопасна целогодишна слънцезащита те осигуряват и оптимално омекотяване и хидратация на кожата. Продуктите са мъдрото решение за поддържане на млада кожа, без несъвършенства, дори с напредване на възрастта.