Много хора имат мазна кожа – като се започне от юноши и се стигне до възрастни. Малцина обаче са онези, които са запознати добре с проблема. Днес ще ви дадем възможност да вникнете по-надълбоко в него. Продължавайте да четете, за да разберете с какво се характеризира този тип кожа, от какви грижи се нуждае и как да се подобри нейното състояние.
Отличителни черти на мазна кожа и потенциални последствия за здравето
Мазната кожа е с плътна зърнеста структура и се разпознава лесно. Това се дължи на прекомерното отделяне на себум (специфичен мастен секрет, отделян от мастните жлези).
- Отличителни черти на мазна кожа
- лъщи неприятно, особено в Т-зоната (чело, нос, брадичка)
- често е покрита с разширени пори, които се запушват бързо
- склонна e към образуване на комедони (черни точки), пигментни петна и големи болезнени пъпки
Всичко това води до дискомфорт и понижено самочувствие. Ако има нещо положително, това е, че мазната кожа старее по-бавно стига да се хидратира редовно.
По отношение на потенциалните последици от мазната кожа, специалистите са категорични, че прекомерната секреция на себум в комбинация с външните замърсители създава идеална среда за развитието на бактерии и гъбички. Патогените, на свой ред, влошават вида и състоянието на кожата, и провокират появата на акне, себорея и други дерматологични проблеми.
Основни причини за мазна кожа
- Причини за мазна кожа
- наследствена предразположеност
- нездравословен хранителен режим
- неподходяща козметика
- дехидратация
- хормонални смущения
- липса на сън
- стрес
В голяма част от случаите гените са основните виновници за мазната кожа на тялото. Ако някой от родителите, бабите и дядовците е бил с такава кожа, твърде вероятно е това да се предаде в семейството.
Пълномасленото мляко и неговите производни, мазното месо (свинско, овче, агнешко), както и храните и напитките с висок гликемичен индекс (шоколадът, картофите, белият ориз, газираното) също са причина за мазна кожа. Приемани в големи количества, те стимулират прекаленото производство на себум, което на свой ред води до запушване на мастните жлези и появата на пъпки.
Използването на продукти, които не са съобразени с типа кожа, е сериозна предпоставка за повишено омазняване. Най-често това се случва през лятото, когато се набляга на хидратиращата козметика. Когато овлажняващите кремове и маски не попиват добре в кожата, те я запушват и я карат да лъщи особено неприятно. В комбинация с изпотяване, най-външната обвивка на тялото се превръща в идеална среда за развитие на бактерии и рискът от инфекции се увеличава многократно.
Когато водният баланс в тялото е нарушен, мастните жлези започват да отделят още повече себум, за да предпазят кожата от пресушаване. Резултатът е перманентно лъщяща кожа, поява на отворени пори, черни точки и пъпки.
Мазната кожа често е следствие от хормонален дисбаланс. Той се наблюдава най-вече при момичетата и момчетата в юношеска възраст, при жени, които са бременни или навлизат в менопауза, при пациентите с диабет, инсулинова резистентност, поликистозни яйчници или проблеми с щитовидната жлеза. Нужно е да се направят изследвания, за да се установи точната причина за „танца“ на хормоните. Навременната и правилна диагноза е гаранция за бързо и ефективно лечение.
И високите стресови нива са фактор, който допринася за появата на мазна кожа. Когато количеството на хормона на стреса кортизол се увеличи в кръвта, кожата се дехидратира. В опит да възвърнат кожната влага мастните жлези произвеждат по-голямо количество секрет. Последствията от това са ясни – мазен блясък на челото, носа и брадичката, запушени пори, комедони и пъпки с връх.
Редовното лишаване от сън е сред топ причините за мазна кожа. Практиката показва, че системното недоспиване се отразява изключително негативо на кожата. Освен че я кара да изглежда повяхнала, то ѝ придава мазен блясък.
Необходими грижи за мазна кожа
- Грижи за мазна кожа
- старателно почистване
- дълбоко овлажняване
- прилагане на маски за с абсорбиращ ефект
- нежно ексфолиране
- премахване на черните точки
- подходящо хранене
Отстраняването на излишния себум и натрупаната мръсотия е от ключово значение за поддържане на кожата чиста и свежа. Препоръчително е лицето да се мие сутрин и вечер. Добър продукт за ежедневно почистване е мицеларната вода с активен въглен. Тя помага за детоксикацията на кожата, нежно почиства себума в дълбочина, свива порите, изглажда и озарява тена на лицето.
Качествената хидратация поддържа мазната кожа еластична, свежа, здрава и млада. Ето защо трябва да се използва козметика с овлажняващ ефект. Желателно е продуктите да се нанасят непосредствено след вземане на душ върху добре подсушена кожа. Това гарантира по-добрата абсорбция на активните им съставки.
Освен „отвън“ кожата трябва да се овлажнява и „отвътре“. За целта е нужно да се приемат достатъчно количество течности, за предпочитане вода.
Маските, които извличат нечистотиите от порите и ги почистват в дълбочина, не са излишен лукс, а абсолютна необходимост при мазна кожа. Не е задължително те да са купени. Могат да се забъркат вкъщи с подръчни средства. Зелената глина е отлично средство за абсорбиране на мазнините, стягане на порите, подобряване на кръвообращението и изравняване тена на кожата. Именно поради това е особено подходяща за домашна маска при мазна и комбинирана кожа.
Използването на ексфолиант с нежно действие спомага за отстраняване на замърсяванията от мазната кожа. С ексфолирането не бива да се прекалява. Веднъж или два пъти седмично е напълно достатъчно, за да е копринена, гладка и нежна кожата.
Неприятните черните точки са предпоставка за появата на акне. Ето защо трябва да се почистват редовно. Най-добре е това да става при козметик. В домашни условия обаче също е възможно. Тук на помощ идват маските с яйчен белтък, мед, канела и сок от лайм, както и етеричните масла от роза, лайка, здравец, хвойна, лавандула, сандалово дърво и пачули.
Правилната диета е от решаващо значение, когато става въпрос за подобряване вида и състоянието на мазната кожа. Препоръчително е да се ограничат подправките, солта и рафинираната захар. Нужно е да се избягват солените, мазните, пържените и сладките храни. Плодовете, зеленчуците, черният хляб, рибата и хранителните източници на витамин C, Е и B могат да се консумират без ограничения.
Цинков оксид, хидратанти и емолиенти – перфектното трио при мазна кожа
Мазната кожа има специфични нужди. За да се подобри вида и състоянието ѝ, е необходима комплексна грижа. Нужно е да се намали влиянието на увреждащите фактори и да се стимулира поддържането на естествената ѝ структура. Всичко това е възможно да се случи с помощта на цинковия оксид, хидратантите и емолиентите.
Цинковият оксид е неорганично съединение, широко използвано в натуралната козметика за възрастни и деца. Той не предизвиква дразнене, фототоксични или фотоалергични реакции. Не само е безвреден, но и ефективен. Нанесен върху кожата, цинковият оксид осигурява 100% защита от неблагоприятните въздействия на околната среда – вятър, студ, сух въздух и др. Едно от най-големите му предимства е, че отблъсква вредните слънчеви лъчи и така предпазва от фотостареене и злокачествени заболявания на кожата.
Висококачествените хидратанти и емолиенти допълват действието на цинковия оксид. Те имитират естествената водно-липидна мантия и даряват кожата с влага, неповторима мекота и нежност.
С помощта на доказан природен продукт с цинков оксид и висококачествени хидратанти и емолиенти кожата е здрава, подхранена, овлажнена и озарена. За постигане на оптимален ефект е желателно продуктът да се предлага в крем-спрей форма. Тя попива бързо без остатък, не омазнява, не пресушава и не цапа.
ДжинДжира Алба – първи избор при мазна кожа!
Търсете в аптеките и онлайн на momo.bg