Витамините са група вещества, които имат много важно значение за здравето на всеки човек.
В настоящата статия ще разгледаме най-популярните от тях – витамин А, витамини от групата В, витамин С и витамин Д
Витамин А
Витамин А (ретинол) е мастноразтворим витамин, който участва в правилното изграждане на епителните клетки на кожата и лигавиците. Приет с храната се метаболизира до други ретиноиди, които взаимодействат с рецептори и инициират синтез на белтъци и ензими. Витамин А подобрява трофиката на тъканите и предаването на нервните импулси. Има голямо значение при заболявания на кожата.
Витамини от В групата
В тази група се включват следните витамини: В1, В2, В5, В6 и В12.
Витамин В1
Витамин В1 е важен за обмяната на веществата и необходим за правилното функциониране на нервната и мускулната системи. Той улеснява биосинтеза на ацетилхолин. Витамин В1 участва в окислителните процеси на клетката и във въглехидратната обмяна. Препоръчва се при напрегната и продължителна физическа и умствена работа.
Витамин В1 се съдържа в ядките, сушените плодове, рибата и др.
Витамин В2
Витамин В2 участва в състава на много ензими, регулиращи окислителните процеси в клетките. Съдържа се в животински продукти, мая, зеленолистни зеленчуци.
Витамин В5
Витамин В5 (пантотенова киселина) участва в белтъчната и въглехидратната обмяна. В клетките на организма витамин В5 взема участие в производството на редица ензими за ускоряване на обменните реакции. Има важна роля за функционирането на главния мозък и цялата нервна система. Пантотеновата киселина стимулира мозъчната дейност и влияе благоприятно при леки депресивни разтройства. Участва в производството на антитела, стартира обновяването на клетките, особено на кожата и лигавиците. Освен това, витаминът повишава бариерните свойства на лигавиците, предпазвайки ги от инфекции.
Пантотеновата киселина може да се открие в месото, плодовете, зеленчуците, ядките, семената, зърната.
Витамин В6
Витамин В6 участва в обмяната на ненаситените мастни киселини. Той е необходим за образуване на антитела и червени кръвни клетки.
Хранителни източници на витамин В6 са банани, говеждо месо, бирена мая, кафяв ориз, пиле, яйца, ядки.
Витамин В12
Витамин В12 участва в синтеза на нуклеинови киселини и белтъчини. Улеснява клетъчното делене, регенеративните процеси и растежа на младия организъм.
Източник на витамин В12 са морските храни – миди, скариди и др.
Витамин С
Витамин С се нарича универсален активатор на клетъчния метаболизъм. Той участва в окислително-редукционните процеси в клетките и образуването на междуклетъчна субстанция. Подпомага усвояването на желязо, участва във формирането на костите, зъбите и тъканите. Има важна роля при заздравяването на рани, поддържа еластичността на кожата, подобрява устойчивостта към инфекции, помага при високо кръвно налягане, атеросклероза.
Витамин Д
Витамин Д е отличен имуномодулатор и има особено значение в процеса на клетъчното делене. Важен е за поддържане състоянието на костната тъкан – отговаря за минерализацията и ремоделирането на костите. Осигурява абсорбцията на калций в тънките черва и натрупването му в костите. Витамин Д подобрява мускулно-скелетната функция и стимулира растежа на мускулните клетки.
Приемайте изброените витамини и за здрава кожа
Всичките изброени витамини имат отношение към доброто здраве на кожата и ежедневното им приемане чрез храната е изключително важно.
Как допълнително да предпазим кожата си от действието на неблагоприятни фактори?
При различни проблеми с кожата специалистите препоръчват употребата на продуктите от козметична серия ДжинДжира/ GinGira®. Те съдържат подбрани съставки и пречистени екстракти, които активно защитават и поддържат кожата в добро състояние. Особено ефективни са при проблемна, дехидратирана, раздразнена, чувствителна и загрубяла кожа и имат отлична поносимост.