ЏинЏира Цинк Пиритион е специјален спреј – емулзија. Содржи активна состојка цинк пиритион, хидратанти и емолиенти.

ЏинЏира Цинк Пиритион се користи при првут и себореен дерматит, габични инфекции, псоријаза, егзема, невродерматит, сува, кожа што се лупи, испукани пети и витилиго.

ЏинЏира Цинк Пиритион има изразен антимикотично и противвосплаително дејство. Има противвоспалителен, имуномодулирачки ефект и го регулира размножувањето на клетките на кожата.

Дополнителните состојки се два вида – хидратанти и емолиенти. Тие ја воспоставуваат нарушената водено-липидна бариера на кожата и дејствуваат како природен навлажнувачки фактор. Емолиентите ј спречуваат загубата на вода, ја омекнуваат, ладат и смируваат. Двете компоненти взаемно се надополнуваат и го потенцираат ефектот на активната состојка.

ЏинЏира Цинк Пиритион се користи до 6 пати дневно врз засегнатата кожа.

ЏинЏира Цинк Пиритион се наоѓа во иновативна фармацевтска форма – специјална емулзија во вид на спреј. Има научно и клинички докажано дејство. Удобен за употреба. Не валка, не ги запушува порите и не ја суши кожата. Обезбедува продолжен контакт со скалпот и нема потреба од миење. Погоден е за сите типови на коса, не ја суши и не ја мрси кожата. Може да се употребува како врз скалпот, така и на лице и на телото. Безбеден е при подолга употреба. Хипоалергичен и не содржи конзерванси, бои, ароматизери и парабени. Нема несакани ефекти. Погоден е за возрасни и деца.

guest
0 Коментарa
Вградени отзиви
Вижте всички коментари